Pelargónia
Pelargónia (Pelargonium) – patrí do čelade pakostovitých (Geraniaceae)
Sv. Hildegard o pelargónii píše:
“Kto má pri chrípke žalúdočno – črevné ťažkosti, alebo nepríjemné pocity v žalúdku (žalúdočné nadúvanie), má jesť okamžite tento suchý prášok a bude mu ihneď lepšie.”
História:
Prvým pestovaným druhom pelargónie bola Pelargonium triste, ktorá pochádza z južnej Afriky. Privezená do Európy bola v r. 1600 pravdepodobne pre botanickú záhradu Leidenu. Neskôr v roku 1631 sa semienka tejto rastliny dostali z Paríža do Anglicka, kde Johannes Burman v roku 1738 odvodil názov rastliny z gréčtiny pelargós, bocian, pretože semená rastliny vyzerajú ako zobák bociana. Pre svoju nenáročnosť pri pestovaní sa začalo s krížením pôvodných odrôd s cieľom dosiahnuť ešte atraktívnejšie sfarbenie a veľkosť kvetov. Na základe toho sa pelargónia stala zberateľsky veľmi obľúbenou.
Pôvod a pestovanie:
Pochádza z južnej Afriky, rod Pelargonium obsahuje viac ako 250 prírodných druhov a veľa odrôd vzniklo krížením. Sú to nenáročné, okrasné a užitočné rastliny, ktoré sa pestujú ako domáce izbové alebo vonkajšie okrasné rastliny. Má rada slnečné stanovisko a medzi zálievkou je potrebné nechať preschnúť zeminu, aby nedochádzalo k odhnívaniu koreňov. Prezimuje v chladnej miestnosti s minimálnou zálievkou. Rozmnožuje sa výsevom semien v decembri alebo skoro na jar odrezkami z prezimovanej rastliny. Liečivé sú iba vonné druhy, ako napr. Pelargonium radens a Pelargonium odoratissimus, ktorý je najvoňavejší.
Používané časti a obsahové látky:
V liečiteľstve sa používajú listy, ktoré sa zbierajú pred otvorením kvetov. Účinné sú predovšetkým gerániové silice, ktoré často nahrádzajú aj ružový olej. Okrem silíc obsahuje pelargónia aj flavonoidy, trochu trieslovín, minerálne látky, organické kyseliny a ďalšie účinné látky.
Oblasť použitia:
Pelargónia čistí cievy od sklerotických usadenín, pôsobí ako kardiotonikum, môže tiež posilovať starnúce srdce. Pôsobí mierne sedatívne, antidepresívne, po čaji sa rýchlo a hlboko usína. Na sliznice pôsobí ochranne, takže je veľmi vhodná pre doplnkovú liečbu žalúdočných a dvanástorníkových vredov. V podobe čaju ale predovšetkým inhalačne lieči priedušky, pôsobí veľmi protizápalovo a tlmí suchý neproduktívny kašeľ. Zvonku pôsobí pelargónia antisepticky.
Použitie: vo forme prášku, čaju, spreja alebo oleja
A čo nám radí sv. Hildegard ?
Aby sme sa pri horúčkovitých stavoch a chrípke podobným ťažkostiach opäť dokázali postaviť na nohy, doporučuje sv Hildegard užívať práškovú zmes z pelargónie (pozostáva z vňate pelargónie, koreňa bertramu a muškátového orieška).
Varené víno s pelargóniou
Každý z nás pozná svoje telo a každý z nás vie, keď na neho začína útočiť chrípka, alebo viróza. Prichádza na nás únava,slabosť, či triaška, trápia nás pocity chladu, či bolesti v krku.
V takomto prípade výborne zaberá varené víno s pelargóniou. Pomocou tohto ,,vína na chrípku“ telo pocíti okamžité posilnenie obranyschopnosti.
(1 čajovú lyžičku prášku s pelargóniou povarte 2 minúty v bielom biovíne. Víno potom popíjajte po dúškoch, najlepšie ešte teplé. Čerstvé víno si denne pripravujte 1 až 3 x denne) – viac na Instagrame “slovakiahildegard“
Prášok s pelargóniou
Pri bolestiach srdca vyvolaných chrípkou je najlepšie posypať si pelargóniu vo forme prášku na chlieb.
,,Kto trpí bolesťami v srdci, nech zje tento prášok s chlebom. A bude mu lepšie. Je to totiž ten najlepší prášok pre zdravie srdca.“
Pri nádche je zas dobré inhalovať vôňu tohto prášku:
,,A kto má nádchu, nech pridrží tento prášok na svojom nose, a nech do seba vťahuje jeho vôňu. A nádcha ustúpi ľahšie a miernejšie. A odíde rýchlejšie, bez toho, aby človeku uškodila.“
Prášok s pelargóniou sv Hildegard doporučuje aj pri:
-chrípke, zachrípnutí (v teplom víne),
-bolestiach hlavy (so štipkou soli),
-črevných ťažkostiach.
Sprej s pelargóniou
Na takéto využitie sa viacnásobne osvedčilo aj použitie éterických olejov práškovej zmesi vo forme vonného spreju (sprej s pelargóniou). Tak sa nám núka možnosť profitovať z pozitívnych vlastností tejto rastlinky napríklad aj v kancelárii, v aute či počas spánku (navoňajte si vankúš).
Zdroj: Dr. Wighard Strehlow: Die Hildegard Naturapotheke 2012
Hildegard Heilkunde Von A-Z 1993
Herbář léčivých rostlin – Jiří Janča, Jozef A. Zentrich
Z klinickej praxe :
Pelargonium sidoides (PS) patrí medzi najviac klinicky preskúmané fytofarmaka v súčasnej medicínskej praxi. V priebehu rokov boli postupne identifikované jednotlivé účinné látky PS a zároveň boli potvrdené jeho pluripotentné biologické účinky. V súčasnosti je najviac používaný patentovaný extrakt z koreňa Pelargonium sidoides – Eps 7630 s ktorým bola realizovaná aj väčšina publikovaných štúdií.
Z hľadiska biologických účinkov sú v extrakte z koreňa najdôležitejšie kumaríny, kumarínové glykozidy a sulfáty, ale aj iné zložky (napr.kyselina galová a jej estery, proantokyanidiny..). Úspešné klinické použitie extraktu z PS vyplýva z jeho pluripotentných biologických účinkov: antimikrobiálneho, imunomodulačného , cytoprotektívneho a mukokinetického.
Antimikrobiálne účinky -v experimentálnych podmienkach a klinických štúdiách boli potvrdené priame či nepriame antimikrobiálne účinky pri infekciách vyvolaných gram-pozitívnymi (Streptococus pneumoniae, Streptococus pyogenes, Saphylococus aureus a i) ako aj gram-negatívnymi (E.Coli, Klebsiela pneumoniae, Hemophilus influenzae a i)mikroorganizmami, vírusmi (najmä respiračné vírusy-influenza, respiračný syncyciálny vírus, koronavírusy, parainfluenza,ale aj skupina herpetických vírusov),mykobaktériami či kvasinkami.
Z hľadiska ovplyvňovania imunitného systému extrakt z PS vplýva tak na mechanizmy vrodenej (nešpecifickej), ako aj špecifickej (získanej) imunity..zároveň boli potvrdené aj antioxidačné účinky , ktoré sú dôležité pri prevencii oxidačného poškodenia biomolekúl a remodelácii dýchacích ciest pri zápale.
Keďže zápal , ako aj vlastnosti samotných respiračných patogénov vedú k poruche integrity respiračného epitelu poškodeniu respiračných buniek, cytoprotektívne vlastnosti extraktu z PS rozširujú opodstatnenie pre jeho použitie v managmente akútnych respiračných infekcií.
V štúdiách sa potvrdil stimulujúci efekt extraktu z PS na frekvenciu kmitania riasiniek respiračného epitelu ( tzv.mukokinetický účinok) , čím dochádza k zlepšeniu očisty dýchacích ciest a zároveň k zníženu adhezivity rôznych mikroorganizmov na povrch dýchacích ciest.
Zhrnutie pre klinickú prax: Extrakt z PS predstavuje efektívny nástroj pre liečbu akútnych infekcií horných a dolných dýchacích ciest a to najmä vírusovej etiológie. Je vhodný na použitie u pacienta od 1.roku života. Vzhľadom na multifaktoriálne pôsobenie predstavuje nielen symptomatickú, ale aj kauzálnu liečbu respiračných infekcií vzhľadom na to, že priamo zasahuje a ovplyvňuje ich jednotlivé patomechanizmy. Skorou aplikáciou tohto fytofarmaka možno nielen skrátiť a zmierniť trvanie respiračných infekcií, ale aj predchádzať ich následkom a komplikáciám a zároveň znižovať potrebu antibiotickej liečby.
Zdroj: Medicom 3/2017, Extrakt z pelargonium sidoides (EPS 763) a jeho využitie v modernej medicíne. Doc MUDr. Miloš Jaseňák, PhD.,MBA, Dott.Ric.,MHA
podobný článok
Léčivý muškát Pelargonium sidoides
Mgr. Zdeňka Navrátilová , Prírodovedecká fakulta, katedra botaniky , Univerzita Karlova v Prahe
Zhrnutie: Vzhľadom k antibakteriálnym a imunostimulačným účinkom Pelargonium sidoides, ktoré boli potvrdené v rade štúdií , sa prípravky s standardizovaným extraktom tejto rastliny Eps 7630 javia ako vhodný doplnok pri liečbe infekčných ochorení dýchacích ciest (celý článok Praktické lekárenství 2012 8(6) 2.29 ) , www.praktickelekarenstvi.cz)