Bertram
Bertram -trahok rímsky (Anacyklus pyrethrum)
patrí do čeľade Asteraceae
Sv. Hildegard o bertrame píše:
“Pre zdravého človeka je bertram dobrý k jedlu, pretože znižuje množstvo škodlivých látok v krvi, rozmnožuje dobrú krv a činí jasnú hlavu. Ale tiež oslabeného privedie k sile, keď jeho telo už takmer vypovedá. Nezanecháva v človeku nič nestráveného, ale spôsobí dobré zažívanie. Akokoľvek jedený, surový (sušený) alebo nejako pripravovaný (jedlo, cukrovinka), je užitočný a dobrý ako pre zdravého, tak aj pre chorého. Keď ho človek často užíva, zaženie mu chorobu a zabráni ochorieť. Že však pri jedle vyvoláva v ústach vodu a sliny, je spôsobené tým, že odvádza všetko zlé a zadržuje všetko dobré. “
História:
Bertram bol v minulosti veľmi rozšírený a obľúbený a hlavne pre jeho sťahujúce účinky v ústnej dutine sa používal proti bolesti zubov. Už v 1. storočí grécky lekár , lekárnik a botanik Pedanius Dioscorides (pribl.40-90), autor päťdielnej encyklopedie De Materia Medica (o bylinnom lekárstve, ktorá bola ako liekopis používaná až do polovice 16. storočia), opisuje rastlinu “pyretron”a jej liečivé účinky hlavne na bolesť zubov. Koreň bertramu používali aj Indiáni formou žuvania pri bolestiach zubov. Na ich územie sa dostal vďaka kolonialistom, ktorí si ju priviezli a začali ho pestovať. Neskôr sa tu udomácnil vo voľnej prírode. V stredoveku arabskí lekári poznali Bertram pod menom Akuklara, a pod podobnými názvami je známy po celej Indii. Dodnes sa používa v indickej Ajurvede hlavne ako účinné afrodiziakum. Ako je vidieť bertram bol známy po celom svete, žiaľ jeho používanie v dnešných časoch je sčasti zabudnuté. Pozornosť sa mu opäť dostáva vďaka učeniu sv. Hildegard, ktorá ho označuje za jedno z najdôležitejších korenín, ktoré sa má užívať denne pre jeho veľké pozitívne účinky na zdravie. Jej učenie nám hovorí, že bertram sa podieľa na tvorbe telu vlastných vitálnych a obranných látok v boji proti vírusom, baktériám, pozitívne vplýva na tráviaci proces a tiež vďaka svojim silám dokáže zvýšiť mentálnu tvorivosť. Okrem Hildegard von Bingen veľa ďalších uznávaných lekárov, farmaceutov a botanikov ako sú Paracelsus (1493-1541), Matthiolus (1501-1577), ako aj Bently, Trimen, Poter (všetci z 19. st.) píšu o liečivých účinkoch bertramu.
Pôvod a pestovanie:
Pochádza z južnej Európy a severnej Afriky, kde rastie na skalnatých svahoch v nadmorskej výške 800 – 1900m. V súčastnosti rastie v južnom Španielsku, na severe Maroka, Alžírska, v pohorí Atlas, Sýrie, Kaukaze. Je to nízka trvalka,ktorá dorastá do výšky 5 -10 cm, má biele kvety podobné sedmokráske. Kvety kvitnú v máji až júni. V súčastnosti sa pestuje ako skalnička v skalkách, kvetinových múrikoch alebo na záhonoch. Vysádza sa do priepustnej pôdy na slnečné stanovisko.
Používané časti a obsahové látky:
V liečiteľstve sa používa len koreň rastliny, ktorý obsahuje látky ako anacyclín, pyretrín alebo pellitor, inulín, taníny, éterické oleje, živice, stopové prvky a minerály.
Anacyclin – nemecký profesor chémie Ferdinand Bohlmann, uvádza, že účinná látka, ktorú v roku 1963 izoloval poskytuje dobrú ochranu pred infekčnými chorobami, pôsobí tiež na celý nervový systém, chráni mozog pred predčasnou demenciou, zlepšuje jeho výkon, pamäť a koncentráciu.
Pellitorin (Pyretrin) – je prírodný ochranný prostriedok proti nákazám od rôznych parazitov a hmyzu. Je to látka, ktorá má imunomodulačné a protizápalové vlastnosti. Belgický lekár Dr. van Hecken informoval o vynikajúcej účinnosti bertramu v boji proti masovej nákaze maláriou v Zambii a pri ochrane pred ňou.
Inulín – je druh škrobu, mierne sladký a z nutričného hľadiska je to vo vode rozpustná probiotická vláknina. Vďaka svojej schopnosti viazať veľa vody zvyšuje objem stolice, a má pozitívny vplyv na trávenie.
Taníny – sú flavonoidné zlúčeniny, ktoré spôsobia sťahujúco v ústnej dutine. Majú protizápalové, bakteriálne, fungicídne, mierne lokálne anestetické a protidráždivé účinky.
Éterické oleje – získavajú sa z koreňa. Éterické oleje cez čuchový orgán sa dostávajú priamo do mozgu, takže môžu vplývať na jeho fyzické a psychické procesy. Gáfor a Cineol v nich obsiahnuté majú pozitívny vplyv na dýchacie cesty.
Živice – prírodné rastlinné živice sa vyznačujú tým, že zabraňujú hnilobe a fermentácii, majú dezinfekčný účinok a podporujú hojenie rán.
Stopové prvky a minerály – rôzne stopové prvky a minerály v rastline, vytvárajú zdraviu prospešnú zmes účinných látok. Stopový prvok oxidu kremičitého, je vhodný pre pokožku, spojivové tkanivo, vlasy a nechty. Železo reguluje veľa metabolických procesov, okrem iného dobrý transport kyslíka v krvi. Zinok podporuje stimuláciu imunitného systému, mangán ochranu pred voľnými radikálmi, vápnik je dôležitý pre kosti a zuby, meď na mobilizáciu železa, draslík a sodík na reguláciu vodnej rovnováhy v tele.
Oblasť použitia:
Jeho požitie je najmä pri ťažkostiach s trávením, zahlienením, pri ochorení ďasien, chrípke a nachladnutí, na prečistenie krvi od toxínov po bakteriálnom a vírusovom infekčnom ochorení, zahlienení pľúc a dýchacích ciest, pri zníženej koncentrácii, demencii , nestráviteľných a jedovatých látok v tele, pri strate síl a chradnutí.
Používa sa vo forme prášku v kuchyni pri príprave teplých jedál ako aj v studenej kuchyni ako univerzálne korenie. Nemá výraznú chuť . Použitie: 1-3 špičky noža posypte na každé jedlo alebo variť spolu s ním. (do omáčok, polievok, špaldových jedál, na chlieb )
Ďalej sa používa v kombinácii s inými bylinkami vo forme práškových zmesí ako napr radí sv Hildegard spolu so zázvorom a čiernym korením na dnu a reumu, alebo proti chrípke spolu s muškátovým orieškom a pelargóniou.
Na záver ešte doporučenia a slovo od sv Hildegard
V knihe Physica sv.Hildegard píše:
“Bertram zmenšuje obsah hniloby a zväčšuje obsah krvi v tele. Človeku dodáva jasný um. Avšak aj slabých opäť privedie k silám. Nič z tela nevylúči nestrávené, ba naopak, zabezpečí mu dobré trávenie.”
Bertram – zväčšuje obsah dobrej krvi v tele, chorý ktorý už celkom schradol a stratil váhu prinavracia k silám , dodáva človeku jasný um, čistí a rozjasňuje oči , obdarúva silou a energiou , nenechá nič nestrávené , slúži ako resorpčný prostriedok na príjem a premenu životu dôležitých vitálnych látok , pomáha zvýšiť mentálnu tvorivosť, a pri pravidelnom používaní podporuje schopnosť chápania a učenia
Bertram oplýva korenistou chuťou celkom špecifickou pre jeho druh. Napomáha tvorbe slín v ústach,odvádza zlé šťavy a necháva voľnú cestu k zdraviu, aby sa prinavrátilo.
,,A nech už ho zješ pripravený akýmkoľvek spôsobom, suchý alebo v nejakom jedle, je užitočný a dobrý tak pre chorých, ako aj zdravých ľudí.“
Zdroj: Dr. Wighard Strehlow: Die Hildegard Naturapotheke 2012 Bertram-wurzel.de