Galgant
Ako prvú bylinku by sme Vám chceli predstaviť galgant, ktorý zastáva v Hildegardinej medicíne jedno z najdôležitých miest.
Sv. Hildegard z Bingenu
“Kto má bolesti a trpí na slabosť srdca, nech je dostatočné množstvo galgantu a bude mu lepšie”.
Galgant – Alpínia officinarum Alpínia liečivá – patrí do čelade ďumbierovité (zázvorníkovité).
História:
Bol veľmi obľúbený v indickej ajurvedskej medicíne a vďaka arabským obchodníkom a lekárom sa dostal v 9. st. do Európy. K rozšíreniu ako liečivej rastliny zrejme podstatne prispeli spisy arabských lekárov. Liečivé účinky, ktoré sa v spisoch uvádzali sa prvý krát objavili v 11. st. v herbároch benediktínov.
Neskôr o necelých 100 rokov ich zaznamenala aj sv Hildegard z Bingenu vo svojom diele Physica . Galgantu venuje obsiahlu kapitolu, kde ho doporučuje užívať pri teplote, slabom srdci a pri bolestiach zo “zlých štiav” v oblasti pľúc. Aj v ďalšom diele Causae et curae doporučuje táto abatyša galgant proti škodlivým šťavám vo vnútornostiach a proti hlienu v nose a krku- čo odpovedá tradičným / a dodnes platným/ aplikáciám.
Akej veľkej obľube sa táto rastlina tešila, dokladá aj náuka o liečivách Salernskej lekárskej školy , ktorá vznikla v tej dobe. Hovorí sa v nej o napodobeninách galgantu, ktoré boli v obehu a dokonca o metódach ako tento podvod odhaliť, keďže v tej dobe bol galgant veľmi drahý a musel sa dovážať cez Indiu, falzifikáty boli výnosným obchodom.
V kláštornom liečiteľstve je galgant klasifikovaný ako hrejivý a vysušujúci a podľa systému starej medicíny bol teda vhodný predovšetkým ako prostriedok podporujúci trávenie , ktorý mal povzbudiť i žlčník. Okrem toho mu bol- ako všetkému „hrejivému“ koreniu pripisováný afrodiziačný účinok
Pôvod a pestovanie: Pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie,. V Číne je dlhú dobu pestovaný. Odtiaľ sa dostal do Indie a Thajska, preto bol nazývaný i thajským zázvorom. Podzemok tohto asi 1,5m vysokého kra sa vodorovne plazí pod zemou a silne rozvetvuje. Po asi 10 rokoch rastu sa podzemok vyhrabe, nareže na krátke kusy a usuší.
Používané časti a obsahové látky : V liečiteľstve sa používa výlučne podzemok galgantu, ktorý obsahuje silice, látky ostrej chuti napr. galangol, flavonoidy a horčiny. Tieto obsahové látky uvoľňujú kŕče, pôsobia antibakteriálne a protizápalovo. Jeho korenistá aróma podporuje trávenie. Galgant má účinok podobný ako príbuzný zázvor, galgant má ale o niečo ostrejšiu chuť.
Oblasť použitia: Vedecky uznávané je užívanie galgantu pri nechutenstve a tráviacich problémoch, ako nafukovanie, pocit plnosti a miernych kŕčov v oblasti žalúdka a čriev.
Aplikačná forma a dávkovanie: Podzemok galgantu sa používa k príprave čaju, ale i vo forme tinktúry a extraktu v hotových prípravkoch / galganové víno, galgantové tbl, galgantový prášok – viď eshop / Ako korenie sa hodí napr. k zelenine, zemiakom, k mäsu , špaldový habermus / pozri recepty sv Hildegard/…
Kontraindikácie: pretože Galgant povzbudzuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny, nemal by sa sa používať pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Vedľajšie účinky nie sú známe.
Zdroj: Z nemeckého originálu Hanbuch der Klosterheilkunde, Dr Johanes Gottfried Mayer, Dr.med.Bernard Uehleke, páter Kilian Saum – vydaného nakladatelstvom Zabert Sandmann v Mníchove r 2002
Vzhľadom k tomu, že sa venujeme učeniu sv Hildegard a všetkému , čo nám zanechala v spisoch ešte neodchádzajte ..
Čo nám radí sv. Hildegard ?
Sv Hildegard odporúča užívať galgant
–pri srdcovej slabosti, záchvatoch anginy pectoris, prevencii proti infarktu myokardu a po prekonaní infarktu , pri stavoch vyčerpania, slabosti krvného obehu, únave, žalúdočných a črevných ťažkostiach, kŕčoch, nadúvaní, nevoľnosti , menštruačných ťažkostiach , poruchách prekrvenia, chrípke, horúčke, na zlepšenie imunity .
Galgantovo-malinová voda pri vírusovej horúčke alebo ako prevencia pred vírusovou horúčkou Galgantové víno pri bolestiach chrbtice Galgantový med pri pokazenom žalúdku, žalúd.bolestiach, bolestiach srdca, závratoch, žlčníkovej kolike
Použitie: 1-3 špičky noža prášku z alpínie liečivej nasypané na jedle dodávajú predovšetkým mäsovým jedlám príjemne prenikavú ostrú arómu a stará sa o správne prekrvovanie a vitalizáciu. Dulovo-galgantové cukrovinky s 5-10%ným podielom galgantu sú veľmi chutné a pôsobia tak, ako samotný galgant, pričom cukor nervovým bunkám dodáva energiu. Koreňové kúsky galgantu alebo galgant vo forme prášku môže byť použitý aj na marinády, k tekvici či ovocným šalátom, kompótom a marmeládam, kde sa 3-7%ným podielom stará o prirodzenú konzerváciu.
„ Kto trpí bolesťami srdca a komu zo strany srdca hrozí záchvat slabosti, nech zje dostatočné množstvo galgantu a bude mu lepšie. A človek, ktorý má v sebe horúčku, nech vypije galgantový prášok rozpustený v pramenitej vode a tá ju uhasí“ .. sv Hildegard z Bingenu