Veda a cvičenie
Veda nachádza silného pomocníka v boji proti rakovine. Je ním cvičenie!
Každý, komu je oznámená diagnóza onkologického ochorenia, prežíva jedno z najhorších období svojho života. A nie je až tak podstatné, či zlá správa prišla neočakávane, alebo ako potvrdenie po dlhom čase podozrení, že niečo nie je v poriadku. Na zlú správu tohto druhu sa jednoducho nedá pripraviť. Dá sa však ovplyvniť svoj postoj k nej, k svetu a k sebe samému, ktorý môže byť rozhodujúcim faktorom úspešnosti liečby.
O jednom zo spôsobov, ktorý dokáže pomôcť v boji s takýmto zákerným ochorením si porozprávame v nasledujúcich riadkoch.
Je to prekvapujúco jednoduchý a lacný liek, ale veľmi účinný. Pravidelné cvičenie dokáže totiž znížiť riziko úmrtia kvôli rakovine, alebo návrat ochorenia takmer o polovicu. Áno, čítate správne- o celú polovicu! A čím sú pacienti fyzicky aktívnejší, tým silnejší efekt cvičenie má. Tvrdí to nedávno publikovaný, rozsiahly austrálsky výskum.
Analyzoval viac ako stovku predchádzajúcich medzinárodných štúdií na špičkových špecializovaných medicínskych zariadeniach. Zahrňali úctyhodný počet 70 tisíc pacientov, ktorí najčastejšie zápasili s rakovinou prsníka, čriev a konečníka a s rakovinou prostaty. Svojim charakterom a objemom tak štúdia vyčnieva z celého radu obdobných prác. Podľa autorov z Australian Catholic University je totiž vôbec najrozsiahlejšia, čo sa týka množstva ziskaných dát.
Chôdza a zdvíhanie železa sú najúčinnejšie.
Závery medzinárodných štúdií sú jednoznačné a veľmi pôsobivé. Cvičenie znižuje riziko úmrtia na rakovinu o 44 % a o 35 % znižuje riziko návratu ochorenia. Redukuje vedľajšie účinky liečby, ako je napríklad únava, depresia, či psychický stres.
Jedna z vedúcich výskumníčok Prue Cormie samozrejme nepropaguje, že cvičenie by mohlo nahrádzať liečbu. Nie je však štandardnou praxou, aby sa pacientovi doporučovalo, ako súčasťou terapie, aj telesné cvičenie“ vysvetľuje Cormie. Dodáva, že doporučenie cvičenia by sa čoskoro malo stať bežnou praxou všade vo svete.
Jej výskum naznačuje, že nezáleží tak úplne na type fyzickej aktivity. Prospievajú všetky. Ako mimoriadne účinné sa však ukázali byť chôdza a zdvíhanie železa. Vedkyňa doporučuje konkrétne 30 minút ostrej chôdze 5 krát týždenne a k tomu niekoľko cvičení v posilňovni. Pre každého človeka , zdravého či chorého, platí jednoduchá zásada – viac cvičenia prináša väčší prospech.
Ani jej štúdia však nedokázala zodpovedať na otázku, prečo tomu tak je.
„Na to presnú odpoveď nepoznáme. Vieme však, že telesné cvičenie zlepšuje štruktúru a funkcie väčšiny telesných funkcií súčasne“ uviedla Cormie. Dodáva, že cvičenie pomôže pacientom ľahšie znášať väčšie a náročnejšie dávky terapií proti rakovine. Popri tom dokáže normalizovať mikroprostredie nádorových buniek, aby sa zlepšil transport liečebných dávok k týmto bunkám a aby bola liečba čo najúčinnejšia.
Lekári by mali cvičenie doporučovať pacientom.
Austrálska štúdia bola najrozsiahlejšia svojím rozsahom, nie je však v žiadnom prípade jediná. K takmer totožným výsledkom došla aj americká práca, ktorú jej autori predstavili na najväčšej svetovej konferencii o rakovine, poriadanej Americkou spoločnosťou pre klinickú onkológiu v Chicagu.
Štúdia obsahovala presne tisíc pacientov s diagnostikovanou rakovinou čriev tretieho stupňa. Ich návyky a zdravotný stav pravidelne sledovali počas doby sedem rokov. Zistili, že tí pacienti, ktorí sa radami ohľadom cvičenia a jedálnička riadili najzodpovednejšie, mali najvyššie šance na prežitie bez následkov. Riziko ich úmrtia na chorobu bolo o 42 % nižšie, ako v prípade pacientov, ktorí o doporučenia dbali najmenej.
A aké rady boli v hre?
- Päť porcii zeleniny a ovocia denne
- Jedálniček bohatý na celozrnné potraviny.
- Málo červeného mäsa.
- Striedmosť ohľadom alkoholu.
- Telesná aktivita v trvaní minimálne 150 minút týždenne.
Aj americkí autori štúdie pritom blahorečia rýchlu chôdzu. „To je skvelé cvičenie pre každého“ hovorí Erin van Blarigan z University z Californie.
Zároveň dodáva svoj pohľad na to, prečo je cvičenie tak prospešné. Znižuje totiž hladiny inzulínu a inzulínovej rezistencie. „Zdá sa, že medzi faktory, ktoré prispievajú k vzniku mnohých rakovín, rovnako ako iných chronických ochorení, ako sú poruchy srdca, patrí vysoká hladina inzulínu, inzulínová rezistencia a chronické zápaly“ hovorí.
A na záver volí takmer navlas zhodné slová, ako jeho austrálska kolegyňa:
„Lekári by mali stopercentne radiť pacientom, aby cvičili“ .
Chicagská konferencia ešte uviedla, že ďalšou účinnou technikou je viera a meditácia. Významne totiž znižuje strach z toho, že sa ochorenie vráti.
Zdroje:
Prue Cormie: The Impact of Exercise on Cancer Mortality, Recurrence, and Treatment-Related Adverse effects
Van Blarigan EL, Gerstenberger JP,Kenfield SA, Giovannucci EL, Stampfer MJ, Jones LW, Clinton SK,Chan JM, Mucci LA: Physical Activity and Prostate Tumor Vessel Morphology:
Breitbart W Lichtenthal WG, Corner GW, Slivjak ET, Roberts KE: A pilot randomized controlled trial of cognitive bias modification to reduce fear of breast cancer recurrence.
www.idnes.cz