„Tí, čo si myslia, že nemajú čas na fyzické…
„Tí, čo si myslia, že nemajú čas na fyzické cvičenie, si skôr, alebo neskôr, budú musieť nájsť čas na chorobu a liečenie“.
Na prvý pohľad úplne odlišné, až protichodné ciele. Predsa ich však všetky niečo spája. K tomu, aby sme ich dosiahli, potrebujeme okrem túžby, odriekania, odhodlania, pevnej vôle, či talentu najmä zdravie. Z toho nám vyplýva, že jednou z prioritných úloh, ktoré stoja v priebehu života pred každým človekom, je starostlivosť o svoje zdravie.
Účinky športu na náš organizmus môžeme presne podľa definície zdravia rozdeliť na fyzické a psychické.
Ako môže pohyb účinkovať na naše psychické zdravie?
Cvičenie je výborný spôsob, ako sa zbaviť stresu, uvoľniť napätie a úplne si vyčistiť hlavu. Je to dané tým, že pri cvičení, sa uvoľňujú endorfíny, ktoré poznáme aj pod označením „hormóny šťastia“. Prospievajú nášmu duševnému zdraviu, sebavedomiu a celkovej vyrovnanosti. Pozitívny vplyv cvičenia na psychickú pohodu potvrdzujú aj mnohé vedecké štúdie. Okrem iného dokazujú, že pokiaľ sa venujeme telesnému pohybu denne viac ako dvadsať minút, máme nižšie sklony k smútku, pocitom úzkosti či depresii. Cvičenie je dokonca vnímané ako prírodný spôsob liečby depresie, ktorý nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Ľudia, ktorí sa pohybu venujú pravidelne, sú šťastnejší, vyrovnanejší a majú viac energie na zvládanie každodenných povinností.
Ako účinkuje pohyb na naše fyzické zdravie?
Primeraná pohybová aktivita by mala byť prirodzenou súčasťou životného štýlu všetkých ľudí. Za predpokladu, že táto činnosť je pravidelná, dlhodobá a realizovaná s dostatočnou intenzitou a v primeranom objeme, má dokázateľne pozitívny vplyv na zdravie človeka.
• Zvyšuje sa celkové množstvo krvi, čím dochádza k lepšiemu transportu kyslíka v tele. Preto je človek schopný lepšie znášať namáhavú telesnú činnosť../zníženie krvného tlaku/.
• Srdcový sval mohutnie, lepšie je zásobený krvou a srdce je pri každej kontrakcii schopné prečerpať väčšie množstvo krvi. /zníženie pravdepodobnosti srdcového infarktu/.
• Zvyšuje sa kapacita pľúc a podľa mnohých výskumov má zvýšená „vitálna kapacita“ priamy vplyv na predĺženie života.
•Spomaľuje sa úbytok minerálov z kostí, čím sa znižuje riziko zlomenín hlavne u ľudí vo vyššom veku.
• Zvyšuje sa množstvo lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), znižuje sa pomer celkového cholesterolu k cholesterolu HDL, preto sa zmenšuje riziko artériosklerózy ,t.j. kôrnatenia ciev.
• Prispieva k udržaniu chrbtice a kĺbov vo funkčnej zdatnosti. Posilňuje svalstvo, od ktorého funkcia kĺbov a chrbtice závisí. /už pravidelná chôdza je prevenciou proti bolestiam chrbtice/.
• Zvýšením energetického výdaja a metabolizmu pomáha udržiavať primeranú telesnú hmotnosť.
• Znižuje riziko vzniku rakoviny– jednak celkovo (celkový „protinádorový efekt“), jednak je dokázaný preventívny efekt proti vzniku niektorých nádorov- najmä hrubého čreva a konečníka, prsníka, maternice, ale aj nádorov pľúc.
• Znižuje riziko vzniku cukrovky II.typu.
• Je prevenciou problémov s tráviacim systémom ( zápcha, hemorhoidy).
Čím je človek starší, tým viac je potrebné, aby si zámerne reguloval svoj pohybový režim. Len tak si môže predĺžiť biologický vek, udržať si i vo vyššom veku pevné zdravie, dobrú fyzickú a psychickú kondíciu. Fyzická nečinnosť, ktorú pokojne môžeme nazvať aj lenivosťou, je zodpovedná za smrť viac ako 5 mil. ľudí ročne! Epidemiológovia dokázali, že skracuje dĺžku života až o 5 rokov, že je príčinou skoršieho nástupu chorôb až o 10 rokov a má obrovský vplyv na samotnú kvalitu života a mentálne zdravie.
Nie, nemusíte sa hneď rozbehnúť kupovať futbalovú loptu, kolieskové korčule, bicykel alebo činky. Začať predsa môžeme aj prechádzkami v prírode, tancom, turistikou, či prácou v záhrade. Ak ste dlho necvičili, skúste začať postupne, nenáročne. Pokiaľ sa hneď na začiatku v eufórii preceníte, hrozí, že na cvičenie zanevriete a opäť sa k nemu dlho nedostanete. Populárne sú druhy cvičenia, ktoré človeku zároveň pomáhajú socializovať sa. Cvičenie teda nemá tendenciu izolovať človeka, naopak, skupinové či kruhové cvičenia sú skvelou formou, ako byť fit a zároveň byť neustále v kontakte s okolitým svetom, spoločnosťou a novými priateľmi. Spomínate si ešte na definíciu zdravia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie? …stav kompletnej fyzickej, psychickej a sociálnej pohody…Práve sme spomenuli aj posledný pilier zdravia, ktorý nám šport, či aktívny pohyb pomáha dosiahnuť.
A rada na záver?
Tajomstvo radosti z pohybu je veľmi jednoduché.
Vyberte si aktivitu, ktorá vás bude baviť nielen tento mesiac, ale celý život. Aktivitu, na ktorú sa budete tešiť a po ktorej vám nebude vadiť, že sa vraciate s prepoteným tričkom.
Začnite ešte dnes. Vaše zdravie Vám za to povie veľké ĎAKUJEM.
Vedeli ste ste?
10.5. – je svetový deň – pohybom k zdraviu